Rozumiem
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies, aby umożliwić funkcjonowanie strony i lepiej spełniać Twoje wymagania. Kontynuując przeglądanie serwisu akceptujesz wykorzystywanie plików cookies. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.
Wyszukiwanie zaawansowane >>
Wczytuje wyszukiwanie...
0
liczba produktów: 0
Życie Duchowe 101/2020 (Zima) Kobiecy pu
KSIĄŻKA

Życie Duchowe 101/2020 (Zima) Kobiecy punkt...

Jacek Siepsiak SJ (red. nacz.)
Wydawnictwo: WAM
Rok wydania: 2020
Stron: 192
Format: 18.0x43.0cm
ISBN: 5902490409989
Cena katalogowa: 16.80 zł
Nasza cena: 10.99
Oszczędzasz: 5.81 zł
Zamawiana ilość:  
Dostępna: do 48h

Koszt dostawy:

Paczka w Ruchu: od 7.99 zł
Paczkomaty: od 10.99 zł
Poczta Polska: od 13.99 zł
Kurier DHL: od 12.99 zł

Opis

Takiego numeru jeszcze nie było! O kobiecym punkcie wierzenia piszą w nim same Autorki: Maria Miduch o kobiecej twarzy Boga, Elżbieta Wiater o czterech Wspaniałych z tytułem doktora Kościoła, Dorota Szczerba o mistyce kobiecej, a siostra Maria Katarzyna od Najświętszej Eucharystii o współczesnych mistyczkach karmelitańskich.
Joanna Petry Mroczkowska zastanawia się, czy powołanie niewiasty realizuje się dziś w pełni i jakie miejsce w Kościele przyznaje kobietom obecna sytuacja wynikająca z prawa kanonicznego.
Monika Białkowska opisuje niebezpieczeństwa klerykalizmu, który karmi feministki. Dlatego zachęca, by kobiety o swoje miejsce w Kościele zabiegały nie jako kobiety, ale jako osoby świeckie, ponieważ jak zauważa im bardziej dopominamy się o swoje, kobiece miejsce w Kościele, tym bardziej z tej przestrzeni (i tak pozostając już w większości) rugujemy świeckich mężczyzn.
Z kolei Ewa Kiedio pokazuje, jak w spojrzeniu na rolę kobiety w Kościele patriarchalny świat wpada nieraz w dwie skrajności: od pogardy do idealizacji. Tymczasem kobiety jak zaznacza autorka coraz mocniej zaczynają () dostrzegać, że chociaż usłyszały na swój temat wiele podniosłych zdań i chociaż stanowią połowę wiernych Kościoła katolickiego, w praktyce mają bardzo ograniczoną możliwość współdecydowania o nim.
Współdecydowanie o Kościele osób świeckich, w tym kobiet, to także ważny wątek w naszej rozmowie duchowej z Zuzanną Radzik. Podkreśla ona potrzebę wypracowania w Kościele kultury konsultacji, słuchania i włączania. Jak mówi: Kobiety mają aspiracje, uczestniczą w różnych dziedzinach życia. W świecie, choć nie do końca idealnym, jest na nie miejsce, w Kościele nie zawsze. I dotyczy to nie tylko kobiet, ale w ogóle świeckich. Jakbyśmy jeszcze ciągle nie do końca wierzyli, że wszystko się pozmieniało.
W numerze publikujemy refleksję nie tylko katoliczek. Pierwsza w Polsce rabinka Małgorzata Kordowicz przedstawia kobiecy punkt działania w judaizmie ortodoksyjnym, diakon Wiktoria Matloch opowiada o ordynacji kobiet w Kościele luterańskim, a Anna Wilczyńska w artykule Wspólnota i proste odpowiedzi oddaje głos Polkom, które przeszły na islam.
Zachęcamy też do lektury tekstów w dziele Modlitwa i życie, a w nim refleksje o życiu duchowym kobiet w pełnym zabiegania życiu zawodowym, zakonnym czy rodzinnym
Zadzwoń: 505 751 600
Realizacja: tenkai.plSystemy informatyczne